close
چت روم
موسیقی در عصر ساسانیان
loading...
سرویس سایت سایت رزبلاگ بزرگترین سرویس ارائه خدمات سایت نویسی حرفه ای در ایران

به وبلاگ خودتون خوش اومدید

موسیقی در عصر ساسانیان   دوره حکومت ساسانیان بالغ بر چهارصد سال بطول انجامید و این عصر را در میان اعصار تاریخ ایران پیش از اسلام، درخشانترین دوره موسیقی نام نهاده اند. در این دوره قدرت متمرکز به جای قدرتهای پراکنده در ایران حاکمیت یافت و با تمرکز قدرت و جذب تدریجی ارباب هنر به…

ایران روز

z.gifo.gifo.gifr.gifn.gifa.gifr.gifi.gif

عضو شوید نویسنده میپذیریم

با عضویت شما میتوانیم بازدید را بالا ببریم

 

عضو شوید همین علان

 

فرصت را از دست ندهید

 

باتشکر مدیریت سایتنویسنده میپذیریمموسیقی در عصر ساسانیان

موسیقی در عصر ساسانیان

 


دوره حکومت ساسانیان بالغ بر چهارصد سال بطول انجامید و این عصر را در میان اعصار تاریخ ایران پیش از اسلام، درخشانترین دوره موسیقی نام نهاده اند. در این دوره قدرت متمرکز به جای قدرتهای پراکنده در ایران حاکمیت یافت و با تمرکز قدرت و جذب تدریجی ارباب هنر به دربار، زمینه رشد، پیشرفت و پرورش هنرمندان، بویژه موسیقی دانان فراهم آمد.


موسیقی -ساسانیان

آگاهی ما از اوضاع خنیاگری در زمان ساسانیان در مقایسه با زمان هخامنشیان و پارتیان ( اشکانیان ) نسبتاً بیش تر است. خوشبختانه بعضی از نوشته‌های زمان ساسانیان یا به همان زبان پارسی میانه و یا ترجمه ی آن‌ها به دست ما رسیده است که حاوی اطلاعات ارزنده ای درباره ی خنیاگری و خنیاگران آن زمان می‌باشند. آن چه مسلم است، خنیاگری در زمان ساسانیان رونق به سزایی داشته است. شاهان ساسانی این هنر را ارج می‌نهادند تا جایی که اردشیر بابکان بانی اسن سلسله در نواختن تنبور مهارت داشته است. خنیاگران را در آن زمان هُنیاگر، رامشگر و نواگر می‌نامیدند. بنابه گفته جاح1 اردشیر بابکان بنیان گذار سلسله ساسانی، مردم ایران را به چهار طبقه به شرح زیر تقسیم کرد:

طبقه یکم: اسواران: آن‌ها که آزادگانند و شاهزادگان.

طبقه دوم: ناسکان و خدمت گذاران آتشکده‌ها.

طبقه سوم: پزشکان و نویسندگان و اختر شماران.

طبقه چهارم: برزگران و مهان و آن‌ها که در ردیف ایشانند.

موقعیت ممتاز خنیاگران در دربار سلاطین ساسانی، دال بر اهمیت و توجه به امور خنیاگری و خنیاگران در آن روزگار می‌باشد. خنیاگری نه تنها در دربار سلاطین ساسانی پر رونق بود، بلکه در بین توده مردم نیز خواهان فراوانی داشته است. در زمان بهرام گور بازار خنیاگران به حدی رونق داشته است که جامعه با کمبود خنیاگر رو به رو شده، و این پادشاه ناگزیر هزاران خنیاگر را از هند به ایران آورده است.

رواج موسیقی در عصر ساسانی با نام اردشیر بابکان تداعی می‌شود. اردشیر بابکان طی سلطنت خود که کمتر از بیست سال بود (241-226 میلادی) ، ایران را به مدارج بالایی از نظم و اعتبار جهانی رساند.

با ظهور شخصیت‌هایی همچون مانی و مزدک، انواع ادبیات هنری (غیر شعری) و هنرهای ظریفه رشد پیدا کرده و طرفدارانی را به خود جلب کرد. در این میان می‌توان به نقاشی‌های مکتب مانی، کتابهایی نظیر کارنامه اردشیر بابکان، خداینامه (خواتای نامک) و دهها اثر دیگر که از آن دوره برجای مانده است اشاره کرد.

بطوری که در تاریخ ایران آمده است این تنها نام مشاهیر هنری دوره ساسانی است که باقیمانده و از مشاهیر دوره‌های قبل، حتی نامی هم در بین نیست. تا جایی که عده ای به وجود نوابغ علوم و هنر در ایران تا پیش از این اعتقاد ندارند و ایرانیان قدیم را تنها افرادی که دارای استعداد نظامی و اقتصادی بودند، می‌شناسند.

اردشیر بابکان طبقات مختلف موسیقیدان ها را نیک می‌شناخت و برای هریک قانون مخصوصی وضع کرده بود. انوشیروان در رعایت قانون و حقوق هنرمندان سعی آشکار داشت و بهرام گور خود چکام سرایی چیره دست بود.

با تشویق و حمایت دربار ساسانی از موسیقیدان ها، مردم نیز بتدریج علاقمند به موسیقی شدند، بطوریکه در این دوره موسیقیدانان از رفاه و احترام بسیاری برخوردار بودند. نام اولین موسیقیدان بزرگ ایرانی از قبیل باربد، نکیسا، بامشاد و رامتین نیز از همان زمان برای ما به یادگار مانده است. همچنین نام بسیاری از الحان سازنده موسیقی و سازهای آن زمان.

موقعیت ممتاز خنیاگران در دربار سلاطین ساسانی، دال بر اهمیت و توجه به امور خنیاگری و خنیاگران در ن روزگار می‌باشد. خنیاگری نه تنها در دربار سلاطین ساسانی پر رونق بود، بلکه در بین توده مردم نیز خواهان فراوانی داشته است

رواج موسیقی در عصر ساسانی با نام اردشیر بابکان تداعی می‌شود. اردشیر بابکان طی سلطنت خود که کمتر از بیست سال بود (241-226 میلادی) ، ایران را به مدارج بالایی از نظم و اعتبار جهانی رساند.

تعیین نظام طبقاتی مردم و همچنین موسیقیدانها از ابتکارهای او بود. در این زمان خنیاگران و رامشگران که از دیرباز جزو طبقات متوسط و گاهی حتی پست جامعه بودند، به سطح درباریان ترقی داده شدند. او درباریان را به هفت طبقه تقسیم کرده بود که موسیقیدانان در طبقه پنجم محسوب می‌شدند.

علم موسیقی به علت اهمیتی که در دوره ساسانی یافت، توانست به حد اعلای خود برسد، به گونه ای که کشیشان و روحانیان بزرگ مسیحی از امپراتوری رم شرقی برای فراگرفتن آهنگ‌های موسیقی ایرانی به پایتخت ایران می‌آمدند.

درباره : متفرقه , متفرقه1 ,
برچسب ها : موسیقی در عصر ساسانیان دوره حکومت ساسانیان بالغ بر چهارصد سال بطول انجامید و این عصر را در میان اعصار تاریخ ایران پیش از اسلام، درخشانترین دوره موسیقی نام نهاده اند. در این دوره قدرت متمرکز به جای قدرتهای پراکنده در ایران حاکمیت یافت و با تمرکز قدرت و جذب تدریجی ارباب هنر به دربار، زمینه رشد، پیشرفت و پرورش هنرمندان، بویژه موسیقی دانان فراهم آمد. موسیقی -ساسانیان آگاهی ما از اوضاع خنیاگری در زمان ساسانیان در مقایسه با زمان هخامنشیان و پارتیان ( اشکانیان ) نسبتاً بیش تر است. خوشبختانه بعضی از نوشته‌های زمان ساسانیان یا به همان زبان پارسی میانه و یا ترجمه ی آن‌ها به دست ما رسیده است که حاوی اطلاعات ارزنده ای درباره ی خنیاگری و خنیاگران آن زمان می‌باشند. آن چه مسلم است، خنیاگری در زمان ساسانیان رونق به سزایی داشته است. شاهان ساسانی این هنر را ارج می‌نهادند تا جایی که اردشیر بابکان بانی اسن سلسله در نواختن تنبور مهارت داشته است. خنیاگران را در آن زمان هُنیاگر، رامشگر و نواگر می‌نامیدند. بنابه گفته جاح1 اردشیر بابکان بنیان گذار سلسله ساسانی، مردم ایران را به چهار طبقه به شرح زیر تقسیم کرد: طبقه یکم: اسواران: آن‌ها که آزادگانند و شاهزادگان. طبقه دوم: ناسکان و خدمت گذاران آتشکده‌ها. طبقه سوم: پزشکان و نویسندگان و اختر شماران. طبقه چهارم: برزگران و مهان و آن‌ها که در ردیف ایشانند. موقعیت ممتاز خنیاگران در دربار سلاطین ساسانی، دال بر اهمیت و توجه به امور خنیاگری و خنیاگران در آن روزگار می‌باشد. خنیاگری نه تنها در دربار سلاطین ساسانی پر رونق بود، بلکه در بین توده مردم نیز خواهان فراوانی داشته است. در زمان بهرام گور بازار خنیاگران به حدی رونق داشته است که جامعه با کمبود خنیاگر رو به رو شده، و این پادشاه ناگزیر هزاران خنیاگر را از هند به ایران آورده است. رواج موسیقی در عصر ساسانی با نام اردشیر بابکان تداعی می‌شود. اردشیر بابکان طی سلطنت خود که کمتر از بیست سال بود (241-226 میلادی) ، ایران را به مدارج بالایی از نظم و اعتبار جهانی رساند. با ظهور شخصیت‌هایی همچون مانی و مزدک، انواع ادبیات هنری (غیر شعری) و هنرهای ظریفه رشد پیدا کرده و طرفدارانی را به خود جلب کرد. در این میان می‌توان به نقاشی‌های مکتب مانی، کتابهایی نظیر کارنامه اردشیر بابکان، خداینامه (خواتای نامک) و دهها اثر دیگر که از آن دوره برجای مانده است اشاره کرد. بطوری که در تاریخ ایران آمده است این تنها نام مشاهیر هنری دوره ساسانی است که باقیمانده و از مشاهیر دوره‌های قبل، حتی نامی هم در بین نیست. تا جایی که عده ای به وجود نوابغ علوم و هنر در ایران تا پیش از این اعتقاد ندارند و ایرانیان قدیم را تنها افرادی که دارای استعداد نظامی و اقتصادی بودند، می‌شناسند. اردشیر بابکان طبقات مختلف موسیقیدان ها را نیک می‌شناخت و برای هریک قانون مخصوصی وضع کرده بود. انوشیروان در رعایت قانون و حقوق هنرمندان سعی آشکار داشت و بهرام گور خود چکام سرایی چیره دست بود. با تشویق و حمایت دربار ساسانی از موسیقیدان ها، مردم نیز بتدریج علاقمند به موسیقی شدند، بطوریکه در این دوره موسیقیدانان از رفاه و احترام بسیاری برخوردار بودند. نام اولین موسیقیدان بزرگ ایرانی از قبیل باربد، نکیسا، بامشاد و رامتین نیز از هما ,
بازدید : 307 تاریخ : دو شنبه 11 / 7 / 1390 زمان : 19:31 نویسنده : محمدمهدی نظرات ()
مطالب مرتبط
 • یک تست مفید و جالب برای سنجش عملکرد مغز یک تست مفید و جالب برای سنجش عملکرد مغز
 • مادر و دختر ترشیده (شعر طنز) مادر و دختر ترشیده (شعر طنز)
 • آیا میدانید های جدید دی ماه ۱۳۸۹ جدیدترین مطالب روز در سه علی سه آیا میدانید های جدید دی ماه ۱۳۸۹ جدیدترین مطالب روز در سه علی سه
 • زندگینامه آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی زندگینامه آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی
 • زندگی نامه ی شهید ایت الله صدوقی زندگی نامه ی شهید ایت الله صدوقی
 • تقدیم به تمام آنهایی که دوستشان داریم! تقدیم به تمام آنهایی که دوستشان داریم!
 • تخم‌مرغ‌‌بی‌نیاز از مرغ‌و‌خروس تخم‌مرغ‌‌بی‌نیاز از مرغ‌و‌خروس
 • عکس های جالب از میوه ها عکس های جالب از میوه ها
 • بلند مو ترین دختر جهان بلند مو ترین دختر جهان
 • دانلود سرود های انقلابی دانلود سرود های انقلابی
 • سرود ها و ناله های رحلت امام خمینی (ره   برای دانلود به ادامهی مطلب بروید سرود ها و ناله های رحلت امام خمینی (ره برای دانلود به ادامهی مطلب بروید
 • نسخه ای برای راحتی مرگ نسخه ای برای راحتی مرگ
 • بهترین نوع تشکر از خداوند چگونه است؟ بهترین نوع تشکر از خداوند چگونه است؟
 • ده نکته جالب در مورد جهنم و اهلش ده نکته جالب در مورد جهنم و اهلش
 • فروش القاب در دوره قاجار فروش القاب در دوره قاجار
 • آیا توبه با عدل خدا می سازد؟ آیا توبه با عدل خدا می سازد؟
 • تصاویر نایاب از جنگ جهانی دوم تصاویر نایاب از جنگ جهانی دوم
 • تاریخ پوشش در ایران   لباس زنان، اروپایی شد! تاریخ پوشش در ایران لباس زنان، اروپایی شد!
 • آغازتغییر لباس زنان از اندرونی آغازتغییر لباس زنان از اندرونی
 • پوران دخت نخستین پادشاه زن ایرانی پوران دخت نخستین پادشاه زن ایرانی
 • چگونه از سر وصدای رایانه ی خود بکاهیم چگونه از سر وصدای رایانه ی خود بکاهیم
 • دانلودر قوی Orbit Downloader 4.1.2 دانلودر قوی Orbit Downloader 4.1.2
 • 3D White Christmas 4.0 دانلود 3D White Christmas 4.0 دانلود
 • دانلود نرم افزار kolor panotour 1.5 بازدید و ساخت تور مجازی از مکان ها دانلود نرم افزار kolor panotour 1.5 بازدید و ساخت تور مجازی از مکان ها
 • دانلود نود32 دانلود نود32
 • جلوگیری از ویروسی شدن,قفل کردن درایو در برابر اتوران جلوگیری از ویروسی شدن,قفل کردن درایو در برابر اتوران
 • دیوار آتش قدرتمند به نام PrivateFirewall دیوار آتش قدرتمند به نام PrivateFirewall
 • LibreOffice 3.4.2 افیس ایگان LibreOffice 3.4.2 افیس ایگان
 • ویرایشگر ویدویی AVS Video Editor ویرایشگر ویدویی AVS Video Editor
 • ایران روز ایران روز
 • ارسال نظر برای این مطلب

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی
  تبلیغات
  Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

  آمار سایت
 • کل مطالب : 90
 • کل نظرات : 10
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 19
 • آی پی امروز : 0
 • آی پی دیروز : 18
 • بازدید امروز : 27
 • باردید دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 27
 • بازدید ماه : 27
 • بازدید سال : 27
 • بازدید کلی : 164,574
 • مطالب
  کدهای اختصاصی
  ایران روز

  z.gifo.gifo.gifr.gifn.gifa.gifr.gifi.gif